Przygotowanie projektu

Nasz sprzęt i oprogramowanie

W Maxibit pracujemy na komputerach PC. Używamy programu PhotoShop do edycji zdjęć i programu CorelDraw9 do grafiki wektorowej.

W ograniczonym zakresie korzystamy również z programów Adobe Illustrator, FreeHand, QuarkXPress, PageMaker, InDesign.

Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny jeśli używają Państwo innych programów niż PhotoShop i Corel lub pracują Państwo na innej platformie niż komputery PC.


Zdjęcia (Photoshop)

Codziennie mamy do czynienia z grafiką wielkoformatową i wiemy, że w dużym formacie materiały zdjęciowe muszą być zawsze w jak najlepszej jakości, żeby końcowy rezultat był satysfakcjonujący. Całkowicie nie nadają się do tego celu małe obrazki z Internetu, zapisane w formacie JPG z dużą kompresją stratną.

Zdjęcia muszą być skanowane na profesjonalnym sprzęcie, w możliwie jak największej rozdzielczości (plik kilkadziesiąt MB), z prawidłowym odwzorowaniem kolorów (właściwie ustawione profile kolorystyczne). Sam proces skanowania powinien być jak najbardziej "sterylny", żeby uniknąć późniejszego wielogodzinnego czyszczenia obrazka.

Więcej szczegółów na temat rozdzielczości i kolorów dowiedzą się Państwo ze strony Teoria druku.


Logotypy (Illustrator/Freehand)

Logotypy muszą być przygotowane w formacie wektorowym, żeby mogły być powiększone bez straty jakości. Użyte czcionki powinny być zamienione na krzywe.

Jeśli logotyp nie jest zwektorowany, to w miarę możliwości spróbujemy to zrobić sami i zostanie on zachowany na przyszłość.

Jeśli pracują Państwo na Freehand, prosimy o przesłanie dwóch plików: oryginalnego dokumentu i EPS'a.


Layout

Szablony przygotowane w programach QuarkXPress i InDesign dla Mac'a oraz dodatkowe informacje o ich zastosowaniu znajdziesz na stronie Szablony.

Możesz też sprawdzić rozmiary systemów lub pobrać kompletny Poradnik wymiarów grafiki (dokument w PDF).

Więcej informacji i wskazówek jak tworzy się layout'y na stronie Wskazówki do projektowania.


Przesłanie plików

Grafika wielkoformatowa zazwyczaj generuje bardzo duże pliki, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie materiałów lub gotowego projektu na płycie CD.

Jeśli projekt zajmuje mniej niż 200 MB lub sprawa jest bardzo pilna, można wrzucić grafikę na nasz serwer FTP. Aby plik był mniejszy i szybciej się przesłał, można go skompresować ZIPem. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu uzyskania dokładniejszych szczegółów.

Projekty mniejsze niż 10 MB (np. robione w programie wektorowym lub takie, które udało się dobrze skompresować) można przesłać mailem na skrzynkę handlowców lub grafików. Prosimy w takim przypadku wcześniej ustalić szczegóły telefonicznie.

 

Informacje techniczne

Całą grafikę należy przygotować w jednym pliku (prosimy nie dzielić ścianek na poszczególne panele). Na granicach poszczególnych paneli powinny być umieszczone nieduże pasery krzyżykowe o grubości 1 piksela. Rozdzielczość pliku w skali 1:1 powinna wynosić 75-100 dpi, przestrzeń kolorów CMYK. Grafikę należy przysłać na płycie CD w formacie PC lub wrzucić na nasz serwer FTP.

Zalecane formaty plików:

TIF - grafika rastrowa, można włączyć wewnętrzną bezstratną kompresję LZW aby zmniejszyć wielkość pliku i przyspieszyć proces przesyłania przez Internet

PSD - format otwarty z warstwami, abyśmy łatwiej mogli wprowadzić korektę techniczną i kolorystyczną (oczywiście po uprzedniej konsultacji telefonicznej)

CDR9 - grafika wektorowa, z przewagą tekstów (oczywiście teksty muszą być zamienione na krzywe); format Corel'a pozwala nam osiągnąć maksymalną jakość tekstów i innych elementów wektorowych, jednocześnie osiągając stosunkowo nieduże rozmiary plików.

Inne dozwolone formaty plików (niezalecane):

PDF - zamknięty wektorowy format pliku, w którym nie mamy już możliwości wprowadzenia żadnych zmian, dlatego projektant musi być absolutnie pewien, że wszystko zrobił prawidłowo

JPG - ten format jest dozwolony, ale nie jest przez nas zalecany ze względu na kompresję stratną; kompresję prosimy ustawić na możliwie najmniejszym poziomie i stosować go w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy trzeba grafikę szybko przesłać mailem

AI - jesteśmy w stanie otworzyć ten format, ale do druku i tak musimy go przekonwertować do innego formatu, co może spowodować powstanie jakiś nieprawidłowości w projekcie

Czas doręczenia i opłaty:

Przystępujemy do wykonania grafiki, jeśli otrzymamy kompletną dokumentację, czyli wytyczne, materiały zdjęciowe o odpowiedniej jakości, logotypy, itd.

W trakcie prac nad projektem zawsze przygotowujemy do wyboru kilka propozycji i jesteśmy otwarci na Państwa sugestie.

Standardowo czas realizacji zamówienia wynosi 7 dni od daty zaakceptowania ostatecznego projektu. W wyjątkowych sytuacjach możemy dojść do porozumienia na szybsze wykonanie gotowego systemu.

Gotowy system wysyłamy kurierem na własny koszt. W przypadku, gdy korzystacie Państwo z naszych systemów po raz pierwszy, wysyłamy Handlowca, który przeszkoli Państwa w zakresie obsługi.